Outlook Express Yedekleme

Outlook Express programında kayıtlı iletilerinizi yedeklemek son derece kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek kolayca yapabilirsiniz.

Outlook Express, ileti dosyalarınızı bir yedekleme klasöründe saklamaktadır. Bu klasörün içeriğini kopyalayarak iletilerinizi yedekleyebilirsiniz.

Adım 1

Önce iletilerinizin depolandığı klasörünü bulalım: Outlook Express'i başlatın. Araçlar'ı ve sonra Seçenekler'i tıklatın.

Outlook Express Yedekleme

Daha sonra, Bakım sekmesindeki Depo Klasörü düğmesini tıklatın. Saklama Yeri başlıklı bir iletişim kutusu açılacaktır, bu küçük iletişim kutusunda depo klasörünüzün adresi(bilgisayarınızdaki konumu) yazmaktadır, bu adresin tamamını seçip kopyalayın. Kopyalama işlemini pratik olarak yapmak için; adresin yazdığı bölüme farenin sağ tuşu ile tıklayın açılan seçeneklerden "Tümünü Seç"e tıklayın, sonra seçili yazıya yine farenin sağ tuşu ile tıklayıp bu defa "Kopyala"ya tıklayın.

Adım 2

Depo klasöründeki iletilerinizi kopyalayalım: Bilgisayarınızın sol alt köşesindeki Başlat düğmesini tıklayın ve açılan başlat menüsünden Çalıştır'ı tıklatın. Açılacak olan küçük Çalıştır penceresindeki yazı kutusuna 1. adımda kopyalamış olduğumuz adresi yapıştıralım (Yazı kutusuna sağ tıklayıp "Yapıştır"a basalım). Ve son olarak da Tamam düğmesine tıklayın. Bunu yaptığımızda iletilerinizin bulunduğu klasör açılacaktır. Buradaki tüm dosyaları kopyalayalım.

Tüm dosyaları koplayamak için üç yöntem var, üçünü de kullanabilirsiniz

  1. Klavyemizdeki CTRL ve A tuşlarına birlikte basarak tümünü seçtikten sonra CTRL ve C tuşlarına birlikte basarak tümünü kopyalayabilirsiniz.
  2. "Düzen" menüsündeki "Tümünü Seç" düğmesine basarak tümünü seçtikten sonra yine "Düzen" menüsünden "Kopyala" düğmesine basarak tümünü kopyalayabilirsiniz.
  3. Dosyaların tümünü fare yardımıyla seçtikten sonra seçili dosyalardan birinin üzerine sağ tıklayıp Koplaya'ya basarak tümünü kopyalayabilirsiniz.

Adım 3

Bir yedekleme klasörü oluşturalım ve kopyaladığımız dosyaları buraya yapıştıralım: Masaüstünde (ya da bilgisayarınızda istediğiniz başka herhangi bir klasörde) boş bir alanı sağ tıklayıp Yeni'yi tıklatın ve sonra da Klasör'ü tıklatın. Orada boş bir klasör oluşacaktır. Bu klasöre daha sonra kolayca anlaşılacak (mail yedek vs. gibi...) bir isim verin ve bu klasör simgesine çift tıklayıp klasörü açın. Bu klasör penceresinin içinde boş bir alana sağ tıklayıp sonra da Yapıştır'ı tıklayın (Ya da "Düzen" menüsünden "Yapıştır"ı tıklayın.)


 

Yedeklenmiş İletileri Geri Alma

Yukarıda anlatılan yöntemle yedeklediğimiz iletileri geri almak için şu adımları izlemelisiniz:

  • Outlook Express programını açtıktan sonra "Dosya" menüsünde, "Al"ın üzerine gelin ve sonra da "İletiler"i tıklayın.
  • Açılacak olan "Program Seç" penceresinde Microsoft Outlook Express 5 veya Microsoft Outlook Express 6'yı tıklatın, sonra da İleri'yi tıklatın.
  • Sonra genel bölümden "OE5 saklama dizininden posta al" veya "OE6 saklama dizininden posta al"ı tıklayın ve son olarak da Tamam'ı tıklayın.
  • Karşınıza "İletilerin Konumu"nu soran bir pencere gelecektir. Buradaki Gözat'ı tıklayın ve ardından yukarıda 3. adımda oluşturmuş olduğunuz Yedekleme klasörünüzü seçin
  • Tamam'ı ve sonra da İleri'yi tıklayın.
  • "Tüm Klasörler"i tıklayın, İleri'yi tıklatın ve sonra da Son'u tıklatın.

İşlem bitti! İletilerinizi aldınız :)


 

Hatırlatma: 

Bu işlem çoğunlukla bilgisayarınızı değiştireceğiniz ya da formatlayacağınız zaman yapılır. Bu durumda, bu sayfanın başında "Outlook Express Yedekleme" başlığı altında anlatılan işlemleri yaptığınızda oluşturmuş olduğunuz yedekleme klasörünü formatlamayacağınız sürücüye ya da Flash Disk, CD, DVD gibi bir medyaya kaydetmelisiniz.

Beklemediğiniz bir zamanda bilgisayarınızda meydana gelebilecek veri kayıplarında sıkıntı yaşamamak için bu işlemi belli aralıklarla yapıp yedekleme klasörlerinizi harici bir medyada (flash disk, cd, dvd) saklamanız önerilir.

 

En çok okunan başlıklar:


Outlook Express programıyla ilgili tüm haklar Microsoft® 'a aittir.

Bu web sitesi, gönüllü editörlerin katkısıyla, Outlook Express kullanıcılarına destek sağlamak ve bilgi paylaşımı için oluşturulmuştur. Microsoft® ile bir bağlantısı yoktur.

İngilizce Gramer artık dert değil! | İstanbul'da Paintball için: Paintball İstanbul | Su Jeti ve Su Jetiyle temizlik hizmetleri En-Mak'ta

Ad ve Soyadınız *
E-Posta Adresiniz **
Telefon Numaranız **
Mesajınızın Konusu *
Mesajınız *
GönderKapat