Outlook Express Mail Gönderme Alma Hatası

Soru: Hesabı kurdum ama "Gönder/Al" dediğimde hata veriyor.

Cevap:  Çözüm için bize doğru yolu gösterecek olan en önemli şey, Outlook Express'in size gösterdiği hata mesajıdır, hatanın nedenini bu mesajda bulabilirsiniz. Biz, tecrübelerimiz doğrultusunda, en sık karşılaşılan hata durumları ile ilgili neler yapılabileceğini aşağıda listeledik:

 • Daha önce aynı hesaptan mail alıp göndermede hiç sorun yaşamadıysanız, ilk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız sorunun nedeni;
  • Ayar değişikliklerinden kaynaklanan bir hata ise
   • Öncelikle Araçlar>Hesaplar bölümünden giriniz. Sorun yaşadığınız hesabın üzerine çift tıklayıp açacağınız penceredeki ayarları Outlook Express'te yeni bir hesap kurulumu sayfamızda göreceğiniz 10, 11 ve 12. adımlara bakarak kontrol ediniz.
  • Mail göndermeye çalıştığınız adreslerden birindeki hata olabilir
   • Hata mesajına dikkat ediniz; hata, mail göndermek istediğiniz adreslerden birindeki sorundan kaynaklanıyor olabilir. Adresi yanlış yazmış olabilirsiniz, adres o sunucudan silinmiş olabilir, göndermek istediğiniz mail adresinin kotası dolduğundan yeni mail almıyor olabilir, karşı sunucuda o an için bir sorun olabilir... Durumun nedeni hata mesajının içinde yazmaktadır. Böyle durumlarda adresi kontrol ediniz, doğruluğundan eminseniz karşı tarafa mail dışında bir yolla ulaşarak adreslerinin mail almadığı konusunda onları bilgilendirip hatayı gidermelerini isteyiniz.
  • Mail sunucunuzdaki (size mail hizmetini size sağlayan sunucudaki) bir hata,
   • Size mail server hizmeti sağlayan sunucular da kusursuz değildirler... Hotmail, Gmail gibi büyük servis sağlayıcılar da dahi anlık gecikmeler/hatalar olabilmektedir. Hal böyleyken, bizlerin yıllık 50-100 TL mukabilinde kullanmakta olduğumuz hosting hizmetlerine bağlı olarak verilen mail hizmetlerinden kusursuzluk beklemememiz gerekir. Sunucu o an için çok yoğun olduğundan, yeniden başlatılmakta olduğundan ya da sunucu içindeki başka herhangi bir sorundan ötürü 5-10 dakikalık bazan daha da uzun sürebilen gecikmeler yaşanabilir; bu normaldir. Eğer bu sorun uzun sürerse
    • Eğer sorun Hotmail, Gmail gibi ücretsiz servis sağlayıcılarla ilgili ise ayarlarınızı kontrol etmeyi deneyiniz. Hesabı kaldırıp yeniden kurmak çoğunlukla etkili olmaktadır. Outlook Express'te yeni bir hesap kurulumu sayfamızdan yararlanabilirsiniz.
    • Eğer sorun mail server hizmeti sizin ya da firmanız tarafınızdan bir servis sağlayıcıdan satın alınmış bir hesapla (info@bizimfirma.com gibi bir hesapla) ilgili ise servis sağlayıcınızla (web sitenizin yayının yapan ve mail hizmetini size sağlamakta olan firmayla) temasa geçiniz.
  • Internet bağlantınızdaki bir hata,
   • Internet bağlantınızda sorun olmadığından eminseniz (web sitelerine bağlanmada sorun yaşamıyorsanız) hesabın kurulumunu yeniden yapmayı deneyiniz. Outlook Express'te yeni bir hesap kurulumu sayfamızdan yararlanabilirsiniz.
 • Hesabı yeni kurduysanız ve ilk defa "Gönder/Al" yapmayı denediğinizde hata mesajı alıyorsanız ayarları kontrol ediniz. Hesabı kaldırıp yeniden kurmak çoğunlukla etkili olmaktadır. Outlook Express'te yeni bir hesap kurulumu sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

 

Bu içerikle ilgili diğer bağlantılar:

En çok okunan başlıklar:


Outlook Express programıyla ilgili tüm haklar Microsoft® 'a aittir.

Bu web sitesi, gönüllü editörlerin katkısıyla, Outlook Express kullanıcılarına destek sağlamak ve bilgi paylaşımı için oluşturulmuştur. Microsoft® ile bir bağlantısı yoktur.

İngilizce Gramer artık dert değil! | İstanbul'da Paintball için: Paintball İstanbul | Su Jeti ve Su Jetiyle temizlik hizmetleri En-Mak'ta

Ad ve Soyadınız *
E-Posta Adresiniz **
Telefon Numaranız **
Mesajınızın Konusu *
Mesajınız *
GönderKapat