» Outlook Express İleti Kuralları


Outlook Express ileti kurallarını kullanarak;

 • Farklı hesaplara gelen iletileri, farklı kişilerden gelen iletileri ya da farklı konulara sahip iletileri farklı klasörlerde toplayıp kategorilendirebilirsiniz
 • Belirli bir adresten gelen ya da belirli bir konuya sahip iletileri engelleyebilir, otomatik olarak silebilir ya da otomatik olarak yanıtlayabilirsiniz
 • Belirli bir adresten gelen ya da belirli bir konuya sahip iletileri vurgulayacak işaretleri otomatik olarak oluşturabilirsiniz
 • Ve fazlası...

 

 

Hatırlatma
Birçok farklı amaca yönelik çok çeşitli kurallar oluşturulması mümkündür. Deneme-Yanılma yöntemiyle bu kuralları kolayca öğrenebilirsiniz. Burada size fikir vermesi amacıyla birkaç örnek verilmiştir.

 

İletileri Kategorilendirme (Farklı klasörlerde toplama)

Bu ne işe yarar? Bu yöntemi kullanarak, kullandığınız farklı e-posta adresine gelen iletileri ya da belirli konulardaki iletileri ayrı klasörlerde toplayarak daha kolay takip edebilir ve kullanışlı bir arşiv oluşturabilirsiniz.

İletileri farklı klasörlerde toplayabilmek için önce bu klasörleri oluşturmalıyız.

Öncelikle Outlook Express programını açınız. ('Başlat' menüsündeki 'Programlar' sekmesinden ulaşabilirsiniz.)

1. Sağ tarafta bulunan Klasörler bölümündeki Yerel Klasörler'in üzerine farenizin sağ tuşu ile tıklayarak açılan pencereden Yeni Klasör sekmesine tıklayınız.

2. Açılan Klasör Oluştur başlıklı penceredeki Kaslör Adı bölümüne klasörünüze vermek istediğiniz adı yazınız ve alttaki bölümden klasörü oluşturmak istediğiniz konumu seçerek Tamam düğmesine tıklayınız.

3. Klasörünüz belirttiğiniz isimle belirttiğiniz konumda oluşacaktır.

 

Klasörleri oluşturduktan sonra ileti kurallarını oluşturmaya geçebilirsiniz.

 

 

 • Üstteki menü çubuğunda bulunan Araçlar menüsü altındaki İleti Kuralları menüsünde bulunan Posta sekmesine tıklayınız.

 

 

 

 • Kuralı oluşturmak için, açılan İleti Kuralları başlıklı penceredeki Yeni düğmesine tıklayınız.

 

 

 

 • Kural oluşturmada iki aşama vardır: Koşullar ve Eylemler. Hangi koşulda hangi eylemin gerçekleştirileceğini belirleyerek bir kural oluşturmuş olursunuz.

Örneğin, 'Şu kişiden gelen iletileri şu klasöre taşı' gibi...

 

 

 • Koşullar bölümünden İletinin Kimden satırı kişi adını içersin; Eylemler bölümünden de belirtilen klasörüne taşı seçeneklerini işaretleyin. Alt kısımda bulunan Kural Açıklaması bölümündeki yazılar kendiliğinden oluşacaktır. O bölümdeki yazılar arasında mavi renk ile vurgulananlar üzerinde düzenleme yapmalısınız.

 

 

 • Mavi renk ile vurgulanmış kişi yazısına tıkladığınızda Kişi Seç penceresi açılır. Oradaki yazı kutusuna farklı klasöre taşımak istediğiniz iletilerin geleceği e-posta adresini yazınız ve Ekle düğmesine sonra da Tamam düğmesine basınız. belirtilen yazısına tıkladığınızda Taşı penceresi açılır. O pencereden iletilerin taşınmasını istediğiniz klasörü seçiniz ve Tamam düğmesine basınız.

 

 

 • En alttaki Kural Adı bölümüne kuralınızı daha sonra hatırlamanızı sağlayacak bir ad veriniz.

 

 

 

 • Oluşturulan bu kural sonucunda 'info@gulticaret.net' adresinden gelen iletiler 'İşle ilgili iletiler' klasöründe toplanacaktır.

 

 

 • Aynı işlem sırası izlenip farklı koşullar seçilerek farklı ihtiyaçlarınıza yönelik kurallar oluşturabilirsiniz. Örneğin, konu satırı içerisinde 'Ekstre' sözcüğü geçen iletilerin 'Ekstrelerim' klasörüne toplanması gibi...

En çok okunan başlıklar:


Outlook Express programıyla ilgili tüm haklar Microsoft® 'a aittir.

Bu web sitesi, gönüllü editörlerin katkısıyla, Outlook Express kullanıcılarına destek sağlamak ve bilgi paylaşımı için oluşturulmuştur. Microsoft® ile bir bağlantısı yoktur.

İngilizce Gramer artık dert değil! | İstanbul'da Paintball için: Paintball İstanbul | Su Jeti ve Su Jetiyle temizlik hizmetleri En-Mak'ta

Ad ve Soyadınız *
E-Posta Adresiniz **
Telefon Numaranız **
Mesajınızın Konusu *
Mesajınız *
GönderKapat